03 August, 2020

گوناز تی وی ۹ مرداد ۱۳۹۹: آغاز مونتاژ بزرگترین پروژه همجوشی هسته‌ای جهان در فرانسه


گوناز تی وی ۹ مرداد ۱۳۹۹: آغاز مونتاژ بزرگترین پروژه همجوشی هسته‌ای جهان در فرانسه

۱۳۹۹-۰۵-۰۹ ۱۹:۲۷
آغاز مونتاژ بزرگترین پروژه همجوشی هسته‌ای جهان در فرانسه
Gunaz.tvQuote | Gunaz article

آغاز مونتاژ بزرگترین پروژه همجوشی هسته‌ای جهان در فرانسه

فرانسه روز سه‌شنبه۷مردادماه مرحله مونتاژ بزرگترین پروژه همجوشی هسته‌یی جهان را کلید زد. رئیس‌جمهوری فرانسه در مراسم ویژه‌یی آغاز مرحله مونتاژ این پروژه عظیم را «نویدبخش صلح» نامید.
همجوشی یک واکنش هسته‌یی است که قدرت خود را از خورشید و ستاره‌ها می‌گیرد و منبع بالقوه‌ای برای تأمین انرژی ایمن و پاک محسوب می‌شود. قرار است به کمک رأکتور آزمایشی گرماهسته‌یی بین‌المللی (ITER) بزرگترین دستگاه توکامک جهان ساخته شود؛ یک ماشین آزمایشی که برای مهار انرژی همجوشی استفاده می‌شود.
گفتنی است که درجه حرارت در سطح خورشید حدود ۶هزار درجه سانتیگراد و در مرکز آن حدود ۱۵میلیون درجه سانتی گراد است. در توکامک ITER نیز قرار است درجه حرارت به حدود ۱۵۰میلیون درجه سانتیگراد برسد.
از ویژگیهای این دستگاه این است که وزن آن حدود ۲۳هزار تن و دارای حجم پلاسمای ۸۳۰ متر‌مکعب است که بسیار بالاتر از توکامک‌هایی محسوب می‌شود که در حال حاضر مشغول به کارند و بیشترین حجم پلاسمای آنها ۱۰۰ متر‌مکعب است.
در این پروژه عظیم که در جنوب فرانسه اجرا می‌شود کشورهای چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، روسیه، انگلستان و آمریکا و هم‌چنین اتحادیه اروپا شرکت کرده و بودجه  ۱۳ میلیارد یورویی آنرا تأمین می‌کنند.
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به مشارکت‌های بین‌المللی برای راه اندازی این پروژه گفت: «لحظاتی وجود دارد که ملت‌های جهان تصمیم می‌گیرند اختلافاتشان را کناری بگذارند و تاریخ‌ساز شوند. تصمیم برای راه اندازی ITER یکی از این لحظه‌هاست.»
شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین نیز اعلام کرد: «این پروژه یکی از مهمترین همکاریهای علمی بین‌المللی و نشان دهندۀ میل بشر برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی همجوشی است.»
بحث دربارۀ پروژه ITER اولین بار در سال ۱۹۸۵ میلادی در جریان نشست قدرتهای برتر جهان در ژنو از جمله ایالات متحده آمریکا، ژاپن و اتحاد جماهیر شوروی پیشین مطرح شد و طرح نهایی آن نیز در سال ۲۰۰۱ میلادی به تصویب کشورهای هم پیمان رسید. کره جنوبی، چین و هند نیز در سال ۲۰۰۳ میلادی به این برنامه پیوستند.

احمد هاشمی، گوناز تی وی، واشنگتن
 


No comments: